K22X-A15S-NJ
Mfr.Part #
K22X-A15S-NJ
Manufacturer
Kycon
Description
CONN D-SUB RCPT 15POS R/A SLDR
Stock
126
In Stock :
126
Manufacturer :
Kycon
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Dielectric Withstanding Voltage :
1000VAC V
Radiation Hardening :
No
Reliability :
COMMERCIAL
Orientation :
RIGHT ANGLE
IEC Conformance :
No
Series :
K22X
Voltage - Rated :
30V
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shell Finish :
Tin
Pbfree Code :
yes
Contact Finish Thickness :
Flash
PCB Contact Pattern :
STAGGERED
Gender :
FEMALE
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Reference Standard :
UL, CSA
Option :
GENERAL PURPOSE
Number of Rows :
1 (Unlimited)
Termination :
Solder
Insulation Material :
GLASS FILLED POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e4
Contact Form :
Stamped
Factory Lead Time :
20 Weeks
Dielectric Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Feature :
Board Lock
Packaging :
Tray
Mount :
Through Hole
DIN Conformance :
MIL Conformance :
Filter Feature :
Flange Feature :
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
HTS Code :
Empty Shell :
Number of Positions :
15
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Connector Style :
D-Sub
Number Of PCB Rows :
2
Total Number of Contacts :
15
Backset Spacing :
0.318 (8.08mm)
Contact Material :
Phosphor Bronze
Published :
2011
Mixed Contacts :
Shell Size, Connector Layout :
2 DA A
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Contact Finish :
Gold
Body Length or Diameter :
1.541 inch
Color :
Black
Body Depth :
0.488 inch
Pitch :
2.77mm
Contact Resistance :
13mOhm
Body Breadth :
0.494 inch
Current Rating (Amps) :
2A
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Type :
Signal
Datasheets
K22X-A15S-NJ
Introducing D-Sub Connector Assemblies Kycon K22X-A15S-NJ from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~105°C, Mounting Type:Through Hole, Right Angle, K22X-A15S-NJ pinout, K22X-A15S-NJ datasheet PDF, K22X-A15S-NJ amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Kycon K22X-A15S-NJ ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Kycon K22X-A15S-NJ
K22X-A15S-NJ Overview
K22X-A15S-NJ Features
K22X series
K22X-A15S-NJ Applications
There are a lot of Kycon, Inc.
K22X-A15S-NJ D-Sub Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP