K22XHT-B25P-NJ30
Mfr.Part #
K22XHT-B25P-NJ30
Manufacturer
Kycon
Description
CONN D-SUB PLUG 25POS R/A SLDR
Manufacturer :
Kycon
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Contact Form :
Stamped
Published :
JESD-609 Code :
e4
Mixed Contacts :
No
Voltage - Rated :
30V
Contact Finish :
Gold
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Pbfree Code :
yes
Contact Type :
Signal
MIL Conformance :
No
Backset Spacing :
0.318 (8.08mm)
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Number of Rows :
2
Dielectric Material :
Thermoplastic, Glass Filled
DIN Conformance :
Series :
K22XHT
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Empty Shell :
Filter Feature :
Shell Size, Connector Layout :
3 DB B
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Termination :
Solder
Connector Style :
D-Sub
Current Rating (Amps) :
2A
Contact Material :
Brass
Feature :
Board Lock, Grounding Indents
Contact Finish Thickness :
30.0μin 0.76μm
Total Number of Contacts :
25
RoHS Status :
RoHS Compliant
Packaging :
Tray
Connector Type :
Plug, Male Pins
IEC Conformance :
Number of Positions :
25
Factory Lead Time :
20 Weeks
Option :
GENERAL PURPOSE
Color :
Black
Flange Feature :
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Datasheets
K22XHT-B25P-NJ30
Introducing D-Sub Connector Assemblies Kycon K22XHT-B25P-NJ30 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Right Angle, Operating Temperature:-55°C~105°C, K22XHT-B25P-NJ30 pinout, K22XHT-B25P-NJ30 datasheet PDF, K22XHT-B25P-NJ30 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Kycon K22XHT-B25P-NJ30 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
K22XHT-B25P-NJ30 Overview
K22XHT-B25P-NJ30 Features
K22XHT series
K22XHT-B25P-NJ30 Applications
There are a lot of Kycon, Inc.
K22XHT-B25P-NJ30 D-Sub Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP