K221K10C0GH5TH5
Mfr.Part #
K221K10C0GH5TH5
Description
CAP CER 220PF 100V C0G/NP0 RAD
Ceramic Capacitors
Length :
3.6mm
EAR99
Lead Style :
Formed Leads
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Depth :
2.3mm
Packing Method :
TR
Tolerance :
±10%
Terminal Pitch :
5mm
Capacitance :
220pF
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mounting Type :
Through Hole
Dielectric :
C0G
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Lead/Base Style :
Formed Leads
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated :
100V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Shape :
Wire
JESD-609 Code :
e3
Height Seated (Max) :
0.244 6.20mm
Number of Terminations :
2
Lead Pitch :
5.0038mm
Size / Dimension :
0.142Lx0.091W 3.60mmx2.30mm
Series :
Mono-Kap™ K
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100V
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Temperature Characteristics Code :
C0G
Published :
Mount :
Through Hole
Size Code :
Multilayer :
yes
Datasheets
K221K10C0GH5TH5
Vishay K221K10C0GH5TH5
Mono-Kap™ K 220pF 100V Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.142Lx0.091W 3.60mmx2.30mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial