K221J10C0GF5UH5
Mfr.Part #
K221J10C0GF5UH5
Description
CAP CER 220PF 50V C0G/NP0 RADIAL
Ceramic Capacitors
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Temperature Characteristics Code :
C0G
Size Code :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated :
50V
Dielectric :
C0G
ECCN Code :
EAR99
Multilayer :
yes
Tolerance :
±5%
Radiation Hardening :
No
Lead/Base Style :
Formed Leads
Terminal Pitch :
5mm
Length :
3.6mm
Size / Dimension :
0.142Lx0.091W 3.60mmx2.30mm
Depth :
2.3mm
Lead Pitch :
5.0038mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Capacitance :
220pF
Lead Style :
Formed Leads
Packaging :
Tape and Box (TB)
10 Weeks
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packing Method :
Ammo Pack
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Height Seated (Max) :
0.244 6.20mm