K1CLAC-P02LCC0-2000
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
K1CLAC-P02LCC0-2000
Manufacturer
ODU
Description
CONN RCPT FMALE 2P GOLD SLDR CUP
Manufacturer :
ODU
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Feature :
Backshell
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Fastening Type :
Push-Pull
Number of Positions :
2
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome over Nickel
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
ODU MINI-SNAP® L
Applications :
Industrial, Medical, Military, Testing Equipment and Measurement
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Operating Temperature :
-40°C~120°C
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Shell Finish :
Chrome over Nickel
Shell Material :
Brass
Shell Size - Insert :
C
Cable Opening :
0.059 ~ 0.079 (1.50mm ~ 2.00mm)
Termination :
Solder Cup
Shielding :
Shielded
Factory Lead Time :
5 Weeks
Color :
Silver
Contact Finish - Mating :
Gold
Orientation :
A
ODU K1CLAC-P02LCC0-2000
Receptacle, Female Sockets Brass Free Hanging (In-Line) 2 Positions Solder Cup Gold Chrome over Nickel Bulk A Push-Pull
K1CLAC-P02LCC0-2000 Overview
K1CLAC-P02LCC0-2000 Features
ODU MINI-SNAP® L series
K1CLAC-P02LCC0-2000 Applications
There are a lot of ODU
K1CLAC-P02LCC0-2000 Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER