K1CL0C-P04LCC0-1000
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
K1CL0C-P04LCC0-1000
Manufacturer
ODU
Description
CONN RCPT FMALE 4P GOLD SLDR CUP
Manufacturer :
ODU
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Material :
Brass
Termination :
Solder Cup
Factory Lead Time :
5 Weeks
Fastening Type :
Push-Pull
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shell Size - Insert :
C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Finish :
Chrome over Nickel
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Series :
ODU MINI-SNAP® L
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Cable Opening :
0.020 ~ 0.039 (0.50mm ~ 1.00mm)
Operating Temperature :
-40°C~120°C
Feature :
Backshell
Number of Positions :
4
Shielding :
Shielded
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Orientation :
Color :
Silver
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome over Nickel
Applications :
Industrial, Medical, Military, Testing Equipment and Measurement
ODU K1CL0C-P04LCC0-1000
Receptacle, Female Sockets Brass Free Hanging (In-Line) 4 Positions Solder Cup Gold Chrome over Nickel Bulk 0 Push-Pull
K1CL0C-P04LCC0-1000 Overview
K1CL0C-P04LCC0-1000 Features
ODU MINI-SNAP® L series
K1CL0C-P04LCC0-1000 Applications
There are a lot of ODU
K1CL0C-P04LCC0-1000 Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER