K1CL0C-P02LCC0-1500
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
K1CL0C-P02LCC0-1500
Manufacturer
ODU
Description
CONN RCPT FMALE 2P GOLD SLDR CUP
Manufacturer :
ODU
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Factory Lead Time :
5 Weeks
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Number of Positions :
2
Applications :
Industrial, Medical, Military, Testing Equipment and Measurement
Orientation :
Feature :
Backshell
Cable Opening :
0.039 ~ 0.059 (1.00mm ~ 1.50mm)
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Shell Material :
Brass
Shell Size - Insert :
C
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome over Nickel
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Termination :
Solder Cup
Operating Temperature :
-40°C~120°C
Fastening Type :
Push-Pull
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
ODU MINI-SNAP® L
Color :
Silver
Packaging :
Bulk
Contact Finish - Mating :
Gold
Shielding :
Shielded
Shell Finish :
Chrome over Nickel
ODU K1CL0C-P02LCC0-1500
Receptacle, Female Sockets Brass Free Hanging (In-Line) 2 Positions Solder Cup Gold Chrome over Nickel Bulk 0 Push-Pull
K1CL0C-P02LCC0-1500 Overview
K1CL0C-P02LCC0-1500 Features
ODU MINI-SNAP® L series
K1CL0C-P02LCC0-1500 Applications
There are a lot of ODU
K1CL0C-P02LCC0-1500 Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER