K153M15X7RK5TH5
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
K153M15X7RK5TH5
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.015UF 200V X7R RADIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Ceramic Capacitors
Package / Case :
Radial
Temperature Coefficient :
X7R
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Multilayer :
yes
Pbfree Code :
yes
Lead Style :
Formed Leads
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Characteristics Code :
X7R
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height :
4mm
Height Seated (Max) :
0.260 6.60mm
Series :
Mono-Kap™ K
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±20%
Capacitance :
0.015µF
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Mount :
Through Hole
Applications :
GENERAL PURPOSE
Thickness :
2.6mm
Published :
Voltage - Rated DC :
200V
Terminal Shape :
Wire
Lead Pitch :
5.0038mm
Size Code :
Depth :
2.5mm
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
JESD-609 Code :
e3
HTS Code :
Diameter :
500μm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Mounting Type :
Through Hole
Packing Method :
TR
Factory Lead Time :
10 Weeks
Dielectric Material :
Ceramic
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Radiation Hardening :
No
Size / Dimension :
0.157Lx0.102W 4.00mmx2.60mm
Lead/Base Style :
Formed Leads
Datasheets
K153M15X7RK5TH5
Vishay K153M15X7RK5TH5
Mono-Kap™ K 0.015μF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.157Lx0.102W 4.00mmx2.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial
K153M15X7RK5TH5 Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.157Lx0.102W 4.00mmx2.60mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is X7R.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 200V.The lead pitch of a capacitor is simply the distance (spacing) between adjacent threads, and its pitch is 5.0038mm.
K153M15X7RK5TH5 Features
a size/dimension of 0.157Lx0.102W 4.00mmx2.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 200V