K153K15X7RK53H5
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
K153K15X7RK53H5
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.015UF 200V X7R RADIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated DC :
200V
Capacitance :
0.015µF
Factory Lead Time :
10 Weeks
Packaging :
Bulk
Temperature Coefficient :
X7R
Lead Pitch :
5.0038mm
Mount :
Through Hole
Thickness :
2.6mm
HTS Code :
Depth :
2.5mm
JESD-609 Code :
e3
Radiation Hardening :
No
Number of Terminations :
2
Height Seated (Max) :
0.260 6.60mm
Series :
Mono-Kap™ K
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.157Lx0.102W 4.00mmx2.60mm
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Lead Style :
Formed Leads
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Multilayer :
yes
Pbfree Code :
yes
Lead/Base Style :
Formed Leads
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Dielectric Material :
Ceramic
Height :
4mm
Package / Case :
Radial
Size Code :
Temperature Characteristics Code :
X7R
Tolerance :
±10%
Terminal Shape :
Wire
Lead Length :
30mm
Diameter :
500μm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
K153K15X7RK53H5
Vishay K153K15X7RK53H5
Mono-Kap™ K 0.015μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.157Lx0.102W 4.00mmx2.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial
K153K15X7RK53H5 Overview
Programs on this device are of 0.157Lx0.102W 4.00mmx2.60mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with X7R being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 200V Volts DC - Rated DC.There is no pitch on capacitors. The pitch on capacitors is simply the distance (spacing) between adjacent threads.
K153K15X7RK53H5 Features
a size/dimension of 0.157Lx0.102W 4.00mmx2.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 200V