JANTXV2N5154
Mfr.Part #
JANTXV2N5154
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
TO-205AD, TO-39-3 Metal Can
Description
TRANS NPN 80V 2A TO39
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Transistors - Bipolar (BJT) - Single
Emitter Base Voltage (VEBO) :
5.5V
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Collector Emitter Voltage (VCEO) :
80V
Polarity/Channel Type :
NPN
JESD-609 Code :
e0
Transistor Type :
NPN
Mounting Type :
Through Hole
Power Dissipation :
1W
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce :
70 @ 2.5A 5V
Number of Terminations :
3
Package / Case :
TO-205AD, TO-39-3 Metal Can
Collector Base Voltage (VCBO) :
100V
Mount :
Through Hole
Terminal Form :
Wire
Transistor Element Material :
SILICON
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Elements :
1
Series :
Military, MIL-PRF-19500/544
JEDEC-95 Code :
TO-5
Published :
Operating Temperature :
-65°C~200°C TJ
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic :
1.5V @ 500mA, 5A
Qualification Status :
Qualified
Max Collector Current :
2A
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Radiation Hardening :
No
Terminal Position :
BOTTOM
Current - Collector Cutoff (Max) :
50μA
Number of Pins :
3
Reference Standard :
MIL
Factory Lead Time :
20 Weeks
Packaging :
Bulk
Max Power Dissipation :
1W
Datasheets
JANTXV2N5154
Microchip Technology JANTXV2N5154
JANTXV2N5154 Overview
This device has a DC current gain of 70 @ 2.5A 5V, which is the ratio between the collector current and the base current.A VCE saturation indicates a maximum value of Ic (saturation), and a maximum value of VCE saturation (Max).The base voltage of the emitter can be kept at 5.5V to achieve high efficiency.The maximum collector current is 2A volts.
JANTXV2N5154 Features
the DC current gain for this device is 70 @ 2.5A 5V
the vce saturation(Max) is 1.5V @ 500mA, 5A
the emitter base voltage is kept at 5.5V