JANTX2N5664
Mfr.Part #
JANTX2N5664
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
TO-213AA, TO-66-2
Description
TRANS NPN 200V 5A TO66
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Transistors - Bipolar (BJT) - Single
ECCN Code :
EAR99
Emitter Base Voltage (VEBO) :
6V
Terminal Form :
PIN/PEG
Operating Temperature :
-65°C~200°C TJ
Mount :
Through Hole
Series :
Military, MIL-PRF-19500/455
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Terminal Position :
BOTTOM
Case Connection :
COLLECTOR
Radiation Hardening :
No
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Max Power Dissipation :
2.5W
Polarity/Channel Type :
NPN
Pbfree Code :
No
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce :
40 @ 1A 5V
Number of Terminations :
2
Packaging :
Bulk
Power Dissipation :
2.5W
Mounting Type :
Through Hole
JESD-609 Code :
e0
Configuration :
Single
Transistor Element Material :
SILICON
Qualification Status :
Qualified
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Number of Elements :
1
Current - Collector Cutoff (Max) :
200nA
Pin Count :
2
Transistor Type :
NPN
Contact Plating :
Lead, Tin
Published :
JESD-30 Code :
O-MBFM-P2
Collector Base Voltage (VCBO) :
250V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic :
1V @ 5A, 1A
Max Collector Current :
5A
Package / Case :
TO-213AA, TO-66-2
Factory Lead Time :
20 Weeks
Transistor Application :
SWITCHING
Collector Emitter Voltage (VCEO) :
200V
Datasheets
JANTX2N5664
NPN -65°C~200°C TJ 200nA 1 Elements 2 Terminations SILICON NPN TO-213AA, TO-66-2 Bulk Through Hole
JANTX2N5664 Overview
In this device, the DC current gain is 40 @ 1A 5V, which is the ratio between the base current and the collector current.Single BJT transistor means that Ic is at Single BJT transistors maximum value (saturated), so the vce saturation(Max) is equal to 1V @ 5A, 1A.With the emitter base voltage set at 6V, an efficient operation can be achieved.Single BJT transistor is possible for the collector current to fall as low as 5A volts at Single BJT transistors maximum.
JANTX2N5664 Features
the DC current gain for this device is 40 @ 1A 5V
the vce saturation(Max) is 1V @ 5A, 1A
the emitter base voltage is kept at 6V