IXYX40N250CHV
Mfr.Part #
IXYX40N250CHV
Package / Case
TO-247-3 Variant
Description
IGBT 2.5KV 70A TO247HV
Stock
60
In Stock :
60
Product Category :
Transistors - IGBTs - Single
Published :
2017
Configuration :
Single
Pbfree Code :
yes
Input Type :
Standard
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Reach Compliance Code :
Unknown
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Through Hole
Test Condition :
1250V, 40A, 1 Ω, 15V
Supplier Device Package :
TO-247PLUS-HV
Power - Max :
1500W
Td (on/off) @ 25°C :
21ns/200ns
Package :
Tube
Gate Charge :
270nC
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
2500V
Switching Energy :
11.7mJ (on), 6.9mJ (off)
Series :
XPT™
Current - Collector (Ic) (Max) :
70A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
4V @ 15V, 40A
Tradename :
XPT
Subcategory :
IGBTs
Base Product Number :
IXYX40
IXYS
Maximum Operating Temperature :
+ 175 C
Product Type :
IGBT Transistors
Brand :
IXYS
Factory Lead Time :
24 Weeks
Package / Case :
TO-247-3 Variant
IGBT Type :
Mounting Style :
Through Hole
Current - Collector Pulsed (Icm) :
380A
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ