IXYP15N65C3D1
Mfr.Part #
IXYP15N65C3D1
Package / Case
TO-220-3
Description
IGBT 650V 38A 200W TO220
Product Category :
Transistors - IGBTs - Single
Base Product Number :
IXYP15
Supplier Device Package :
TO-220AB
Power - Max :
200W
Mount :
Through Hole
Switching Energy :
270μJ (on), 230μJ (off)
Factory Lead Time :
24 Weeks
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
650V
IGBT Type :
PT
Subcategory :
IGBTs
Mounting Type :
Through Hole
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
2.5V @ 15V, 15A
Tradename :
XPT, GenX3
Current - Collector (Ic) (Max) :
38A
Brand :
IXYS
Max Collector Current :
38A
Td (on/off) @ 25°C :
15ns/68ns
Series :
GenX3™, XPT™
Package / Case :
TO-220-3
Reverse Recovery Time :
110 ns
IXYS
Collector Emitter Breakdown Voltage :
650V
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Max Power Dissipation :
200W
Tube
Reverse Recovery Time (trr) :
110ns
Reach Compliance Code :
Compliant
Test Condition :
400V, 15A, 20 Ω, 15V
Collector Emitter Voltage (VCEO) :
2.5V
Current - Collector Pulsed (Icm) :
80A