IXYH40N65C3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IXYH40N65C3
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
TO-247-3
Datasheet
Download
Description
IGBT 650V 80A 300W TO247
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Transistors - IGBTs - Single
Tradename :
XPT
Element Configuration :
Single
Package :
Tube
Input Type :
Standard
Packaging :
Tube
Base Product Number :
IXYH40
IGBT Type :
PT
Subcategory :
IGBTs
Configuration :
Single
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
2.2V @ 15V, 40A
Mounting Type :
Through Hole
Test Condition :
400V, 30A, 10 Ω, 15V
Product Type :
IGBT Transistors
Td (on/off) @ 25°C :
26ns/106ns
Weight :
38.000013g
Max Collector Current :
80A
Package / Case :
TO-247-3
Power - Max :
300W
IXYS
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
650V
Factory Lead Time :
28 Weeks
Maximum Operating Temperature :
+ 175 C
Series :
GenX3™, XPT™
Current - Collector Pulsed (Icm) :
180A
Technology :
Si
Published :
Supplier Device Package :
TO-247 (IXYH)
Collector Emitter Saturation Voltage :
1.85V
Max Power Dissipation :
300W
Product Status :
Active
Product Category :
IGBT Transistors
RoHS :
Details
Gate Charge :
70nC
Switching Energy :
860μJ (on), 400μJ (off)
Collector Emitter Breakdown Voltage :
650V
Mounting Style :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Reach Compliance Code :
Compliant
Mount :
Current - Collector (Ic) (Max) :
80A
Collector Emitter Voltage (VCEO) :
2.2V