IXSR35N120BD1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IXSR35N120BD1
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
ISOPLUS247™
Datasheet
Download
Description
IGBT 1200V 70A 250W ISOPLUS247
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Transistors - IGBTs - Single
Current - Collector (Ic) (Max) :
70A
Td (on/off) @ 25°C :
36ns/160ns
Transistor Element Material :
SILICON
Collector Emitter Breakdown Voltage :
1.2kV
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
Number of Terminations :
3
Collector Current-Max (IC) :
70 A
Turn On Time :
67 ns
Switching Energy :
5mJ (off)
Number of Pins :
247
Published :
Gate-Emitter Thr Voltage-Max :
6V
Package :
Bulk
Gate Charge :
120nC
IGBT Type :
PT
Surface Mount :
No
Collector-Emitter Voltage-Max :
1200 V
Power Dissipation-Max (Abs) :
250 W
Turn Off Time-Nom (toff) :
580 ns
Element Configuration :
Single
Terminal Position :
Single
JESD-30 Code :
R-PSIP-T3
IXYS Corporation
Packaging :
Bulk
Package Shape :
RECTANGULAR
Number of Elements :
1
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
1200V
Rise Time :
180ns
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Supplier Device Package :
ISOPLUS247™
Collector Emitter Voltage (VCEO) :
1.2kV
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
3.6V @ 15V, 35A
Fall Time-Max (tf) :
300ns
Qualification Status :
Not Qualified
Base Part Number :
IXS*35N120
Power Dissipation :
250W
Polarity :
NPN
Test Condition :
960V, 35A, 2.7 Ω, 15V
Gate-Emitter Voltage-Max :
20V
Series :
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
Reverse Recovery Time (trr) :
40ns
Mounting Type :
Through Hole
Number of Terminals :
3
Transistor Application :
Motor Control
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Pin Count :
Pbfree Code :
yes
Current - Collector Pulsed (Icm) :
140A
Weight :
5.3g
RoHS Status :
RoHS Compliant
Product Status :
Obsolete
ECCN Code :
EAR99
Collector Emitter Saturation Voltage :
3.6V
JESD-609 Code :
e1
Reverse Recovery Time :
40ns
Max Power Dissipation :
250W
Mount :
Through Hole
Reach Compliance Code :
Compliant
REACH SVHC :
No SVHC
Input Type :
Standard
Case Connection :
COLLECTOR
Power - Max :
250W