IXSA15N120B
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IXSA15N120B
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet
Download
Description
IGBT 1200V 30A 150W TO263AA
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Transistors - IGBTs - Single
Collector Emitter Saturation Voltage :
3.4V
IXYS Corporation
Collector-Emitter Voltage-Max :
1200 V
Polarity/Channel Type :
N-Channel
Power - Max :
150W
Case Connection :
COLLECTOR
Surface Mount :
yes
Switching Energy :
1.75mJ (off)
Transistor Application :
Motor Control
IGBT Type :
PT
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
2
Mounting Type :
Surface Mount
Collector Emitter Voltage (VCEO) :
600V
Turn On Time :
55 ns
Pin Count :
3
Number of Pins :
3
Terminal Form :
Gull wing
Weight :
1.59999g
Pbfree Code :
yes
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
3.4V @ 15V, 15A
Max Power Dissipation :
150W
Test Condition :
960V, 15A, 10 Ω, 15V
Input Type :
Standard
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Transistor Element Material :
SILICON
Series :
Base Product Number :
IXSA15
Configuration :
Single
Package / Case :
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
JEDEC-95 Code :
TO-263AB
Collector Current-Max (IC) :
30 A
Package Shape :
RECTANGULAR
Max Collector Current :
30A
Base Part Number :
IXS*15N120
Td (on/off) @ 25°C :
30ns/148ns
Packaging :
Bulk
Package :
Bulk
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
1200V
Supplier Device Package :
TO-263 AA (IXSA)
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Element Configuration :
Single
Reach Compliance Code :
Compliant
Mount :
Qualification Status :
Not Qualified
Collector Emitter Breakdown Voltage :
1.2kV
Turn Off Time-Nom (toff) :
563 ns
Product Status :
Obsolete
Published :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Elements :
1
Gate Charge :
57nC
Terminal Position :
Current - Collector Pulsed (Icm) :
60A
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Current - Collector (Ic) (Max) :
30A