IXGA20N60B
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IXGA20N60B
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet
Download
Description
IGBT 600V 40A 150W TO263AA
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Transistors - IGBTs - Single
Power Dissipation-Max (Abs) :
150 W
Power - Max :
150W
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Package :
Tube
Surface Mount :
yes
Case Connection :
COLLECTOR
Transistor Application :
POWER CONTROL
Base Part Number :
IXG*20N60
Collector-Emitter Voltage-Max :
600 V
RoHS Status :
RoHS Compliant
IXYS Corporation
Turn On Time :
15 ns
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Additional Feature :
Fast
Pbfree Code :
yes
Test Condition :
480V, 20A, 10 Ω, 15V
Element Configuration :
Single
Transistor Element Material :
SILICON
Collector Emitter Voltage (VCEO) :
600V
Turn Off Time-Nom (toff) :
220 ns
Mount :
Surface Mount
Number of Pins :
3
JEDEC-95 Code :
TO-263AB
Max Power Dissipation :
150W
JESD-609 Code :
e3
Qualification Status :
Not Qualified
Input Type :
Standard
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
600V
Number of Terminals :
2
Gate-Emitter Voltage-Max :
20V
Terminal Form :
Gull wing
Collector Current-Max (IC) :
40 A
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
2V @ 15V, 20A
Polarity/Channel Type :
N-Channel
Number of Terminations :
2
Weight :
1.59999g
Gate Charge :
90nC
Package / Case :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Switching Energy :
150μJ (on), 700μJ (off)
Packaging :
Tube
Gate-Emitter Thr Voltage-Max :
5V
Product Status :
Obsolete
Supplier Device Package :
TO-263 (IXGA)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Current - Collector Pulsed (Icm) :
80A
Package Shape :
RECTANGULAR
Collector Emitter Breakdown Voltage :
600V
Pin Count :
3
Reach Compliance Code :
Compliant
Fall Time-Max (tf) :
150ns
IGBT Type :
Number of Elements :
1
Base Product Number :
IXGA20
Configuration :
Single
Terminal Position :
Max Collector Current :
40A
Mounting Type :
Td (on/off) @ 25°C :
15ns/150ns
Series :
HiPerFAST™
Current - Collector (Ic) (Max) :
40A