IXBH10N170
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IXBH10N170
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
TO-247-3
Datasheet
Download
Description
IGBT 1700V 20A 140W TO247AD
Stock
20
In Stock :
20
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Transistors - IGBTs - Single
Product Status :
Active
Max Power Dissipation :
140W
JESD-30 Code :
R-PSFM-T3
Published :
2003
Max Collector Current :
20A
Qualification Status :
Not Qualified
Turn Off Time-Nom (toff) :
1800 ns
Reach Compliance Code :
Compliant
RoHS :
Details
Mounting Style :
Through Hole
Technology :
Si
Gate Charge :
30nC
Number of Pins :
3
Weight :
6.500007g
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Configuration :
Single
Reverse Recovery Time :
360 ns
Power Dissipation-Max (Abs) :
140 W
Gate-Emitter Thr Voltage-Max :
5V
Pin Count :
3
Terminal Position :
Single
JESD-609 Code :
e3
IGBT Type :
Current - Collector Pulsed (Icm) :
40A
Supplier Device Package :
TO-247AD (IXBH)
Mounting Type :
Through Hole
Packaging :
Tube
Collector Emitter Saturation Voltage :
2.3V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Package / Case :
TO-247-3
Continuous Collector Current :
16 A
Polarity/Channel Type :
N-Channel
Transistor Element Material :
SILICON
Series :
BIMOSFET™
Package :
Tube
Height :
21.46 mm
Td (on/off) @ 25°C :
35ns/500ns
Current - Collector (Ic) (Max) :
20A
Number of Terminations :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Collector Emitter Breakdown Voltage :
1.7kV
Transistor Application :
POWER CONTROL
Tradename :
BIMOSFET
Length :
16.26 mm
Product Type :
IGBT Transistors
Number of Elements :
1
JEDEC-95 Code :
TO-247AD
Case Connection :
COLLECTOR
Product Category :
IGBT Transistors
Test Condition :
1360V, 10A, 56 Ω, 15V
Mount :
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Gate-Emitter Voltage-Max :
20V
Collector Emitter Voltage (VCEO) :
1.7kV
Collector Current-Max (IC) :
20 A
Factory Lead Time :
28 Weeks
Number of Terminals :
Package Shape :
RECTANGULAR
Turn On Time :
63 ns
Base Product Number :
IXBH10
Switching Energy :
6mJ (off)
Power - Max :
140W
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
1700V
Input Type :
Standard
Brand :
IXYS
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Width :
5.3 mm
Element Configuration :
IXYS
Terminal Form :
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
3.8V @ 15V, 10A
Reverse Recovery Time (trr) :
360ns
Pbfree Code :
yes
Collector-Emitter Voltage-Max :
1700 V