IRKU91/16A
Mfr.Part #
IRKU91/16A
Description
SCR CC 2SCR 1600V 90A ADD-A-PAK
Repetitive Peak Reverse Voltage :
1600V
Voltage - Off State :
1.6kV
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
150mA
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
Number of Elements :
1
Leakage Current (Max) :
15mA
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
150A
Non-Repetitive Pk On-state Cur :
2100 A
Structure :
Common Cathode - All SCRs
Base Part Number :
KU91
Number of Terminations :
7
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
1785A 1870A
On-State Current-Max :
95000A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
2.5V
Current - On State (It (AV)) (Max) :
95A
Desc. of Screw Terminals :
2A-CK
Repetitive Peak Off-state Voltage :
1600V
Hold Current :
200mA
RMS Current (Irms) :
150A