IRKU105/08A
Mfr.Part #
IRKU105/08A
Description
SCR CC 2SCR 800V 105A ADD-A-PAK
Voltage - Off State :
800V
Desc. of Screw Terminals :
2A-CK
Published :
Repetitive Peak Reverse Voltage :
800V
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
165A
RMS Current (Irms) :
165A
Operating Temperature :
-40°C~130°C TJ
Number of Elements :
2
Configuration :
COMMON CATHODE, 2 ELEMENTS
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
2.5V
On-State Current-Max :
105000A
Non-Repetitive Pk On-state Cur :
2100 A
Current - On State (It (AV)) (Max) :
105A
Repetitive Peak Off-state Voltage :
800V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
150mA
7
Case Connection :
Isolated
Additional Feature :
UL APPROVED
Base Part Number :
KU105
Structure :
Common Cathode - All SCRs
Leakage Current (Max) :
20mA
Hold Current :
200mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
1785A 1870A