IRKU71/16A
Mfr.Part #
IRKU71/16A
Description
SCR CC 2SCR 1600V 70A ADD-A-PAK
Voltage - Off State :
1.6kV
On-State Current-Max :
75000A
Published :
Current - On State (It (AV)) (Max) :
75A
RMS Current (Irms) :
115A
Non-Repetitive Pk On-state Cur :
1940 A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
150mA
Base Part Number :
KU71
Leakage Current (Max) :
15mA
Chassis Mount
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
1785A 1870A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
2.5V
Repetitive Peak Off-state Voltage :
1600V
Repetitive Peak Reverse Voltage :
1600V
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Number of Elements :
1
Hold Current :
200mA
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
Desc. of Screw Terminals :
2A-CK
Structure :
Common Cathode - All SCRs
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
115A