IRKD71/16A
Mfr.Part #
IRKD71/16A
Package / Case
ADD-A-PAK (3)
Description
DIODE MODULE 1.6KV 80A ADD-A-PAK
Diodes - Rectifiers - Arrays
Diode Element Material :
SILICON
Case Connection :
Isolated
JESD-30 Code :
R-XUFM-X3
Mount :
Chassis Mount
Operating Temperature (Max) :
150°C
Max Reverse Voltage (DC) :
1.6kV
HTS Code :
Diode Type :
Standard
Pin Count :
3
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
1600V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
225
Average Rectified Current :
80A
Number of Phases :
1
Reach Compliance Code :
Unknown
Terminal Form :
UNSPECIFIED
Mounting Type :
Chassis Mount
Non-rep Pk Forward Current-Max :
1870A
Number of Terminations :
3
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
Forward Voltage-Max :
1.5V
Qualification Status :
Not Qualified
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
ADD-A-PAK (3)
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr :
10mA @ 1600V
Diode Configuration :
1 Pair Series Connection
Number of Elements :
2
Application :
HIGH VOLTAGE POWER
Terminal Position :
UPPER
Datasheets
IRKD71/16A
Standard Rectifier Diode 1 Pair Series Connection Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 80A 1.6kV-DC 2-Element ADD-A-PAK (3) Chassis Mount
IRKD71/16A Overview
IRKD71/16A Features
IRKD71/16A Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
IRKD71/16A applications of rectifier diode array.
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23