IRKD166/12
Mfr.Part #
IRKD166/12
Package / Case
INT-A-PAK (3)
Description
DIODE MODULE 1.2KV 165A INTAPAK
Standard
Current - Average Rectified (Io) :
165A
Max Reverse Voltage (DC) :
1.2kV
Number of Pins :
Current - Reverse Leakage @ Vr :
20mA @ 1200V
Mount :
Chassis Mount
Base Part Number :
KD166
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Supplier Device Package :
Module
Average Rectified Current :
165A
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
1200V
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Package / Case :
INT-A-PAK (3)
Diode Configuration :
1 Pair Series Connection
Datasheets
IRKD166/12
Standard Rectifier Diode 1 Pair Series Connection Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 165A 1.2kV-DC INT-A-PAK (3) Chassis Mount
IRKD166/12 Overview
IRKD166/12 Features
IRKD166/12 Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
IRKD166/12 applications of rectifier diode array.
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23