IRKD196/12
Mfr.Part #
IRKD196/12
Package / Case
INT-A-PAK (3)
Description
DIODE MODULE 1.2KV 195A INTAPAK
Max Reverse Voltage (DC) :
1.2kV
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
1200V
Current Rating :
190A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
20mA @ 1200V
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Supplier Device Package :
Module
Non-RoHS Compliant
Lead Free :
Contains Lead
Diode Configuration :
1 Pair Series Connection
Package / Case :
INT-A-PAK (3)
Mount :
Chassis Mount
Current - Average Rectified (Io) :
195A
Published :
Average Rectified Current :
195A
Voltage - Rated DC :
1.2kV
Datasheets
IRKD196/12
Standard Rectifier Diode 1 Pair Series Connection Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 195A 1.2kV-DC INT-A-PAK (3) Chassis Mount
IRKD196/12 Overview
From the part, a current of 190A can be drawn.
IRKD196/12 Features
IRKD196/12 Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
IRKD196/12 applications of rectifier diode array.
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23