IPS70R600CEAKMA2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IPS70R600CEAKMA2
Manufacturer
Infineon Technologies
Description
CONSUMER
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Avalanche Energy Rating (Eas) :
55 mJ
Number of Elements :
1
Number of Terminations :
3
Terminal Form :
THROUGH-HOLE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Transistor Application :
SWITCHING
Drain-source On Resistance-Max :
0.6Ohm
Terminal Position :
Single
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
FET Technology :
METAL-OXIDE SEMICONDUCTOR
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
18A
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
DS Breakdown Voltage-Min :
700V