IMC2281.5M12
Mfr.Part #
IMC2281.5M12
Manufacturer
Crouzet
Package / Case
Cylinder, Threaded - M8
Description
SENSOR PROX INDUCT 1.5MM CYLIND
Manufacturer :
Crouzet
Product Category :
Proximity Sensors - Industrial
Sensor Type :
Inductive
Ingress Protection :
IP67
Termination Style :
Connector
Sensing Distance :
0.059 (1.5mm)
Material - Body :
Nickel-Plated Brass
Indicator :
LED
Shielding :
Shielded
RoHS Status :
RoHS Compliant
Output Type :
NPN-NO, 3-Wire
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Supply :
10V~30V
Package / Case :
Cylinder, Threaded - M8
Operating Temperature :
-25°C~70°C
Datasheets
IMC2281.5M12
10V~30V Inductive Cylinder, Threaded - M8 Nickel-Plated Brass Connector Cylinder, Threaded - M8
IMC2281.5M12 Overview
IMC2281.5M12 Features
Operating Temperature: -25°C~70°C
Sensing Distance: 0.059 (1.5mm)
Voltage - Supply: 10V~30V