IMC2220ER150K
Mfr.Part #
IMC2220ER150K
Package / Case
2220 (5650 Metric)
Description
FIXED IND 15UH 580MA 300MOHM SMD
Fixed Inductors
Current Rating (Amps) :
580mA
Frequency - Self Resonant :
16MHz
DC Resistance (DCR) :
300mOhm Max
Military Standard :
Not
Shielding :
Unshielded
Series :
IMC-2220
Package / Case :
2220 (5650 Metric)
Inductance :
15μH
Height Seated (Max) :
0.165 4.20mm
Test Frequency :
2.52MHz
Max Operating Temperature :
125°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Supplier Device Package :
Depth :
5.2mm
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Current Rating :
580mA
Q @ Freq :
10 @ 2.52MHz
Width :
5.0038mm
DC Current :
580mA
Tolerance :
±10%
Factory Lead Time :
16 Weeks
Min Operating Temperature :
-40°C
Size / Dimension :
0.221Lx0.197W 5.61mmx5.00mm
Inductance Frequency - Test :
2.52MHz
Length :
5.6134mm
Datasheets
IMC2220ER150K
IMC2220ER150K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD