IMC2220ER103J
Mfr.Part #
IMC2220ER103J
Package / Case
2220 (5650 Metric)
Description
FIXED IND 10MH 25MA 150 OHM SMD
Fixed Inductors
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Number of Functions :
1
JESD-609 Code :
e3
Case Code (Imperial) :
Q @ Freq :
15 @ 79.6kHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
DC Current :
25mA
Max DC Current :
25mA
Radiation Hardening :
No
Depth :
5.2mm
Package / Case :
2220 (5650 Metric)
Published :
Frequency - Self Resonant :
500kHz
Pbfree Code :
yes
Military Standard :
Not
DC Resistance (DCR) :
150Ohm Max
Factory Lead Time :
16 Weeks
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Construction :
RECTANGULAR
Height Seated (Max) :
0.165 4.20mm
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Current Rating :
25mA
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Mounting Type :
Surface Mount
Quality Factor-Min (at L-nom) :
15
Inductor Application :
RF INDUCTOR
HTS Code :
Height :
4.2mm
Series :
IMC-2220
Tolerance :
±5%
Inductance :
10mH
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
2
Packing Method :
TR, 13 INCH
Mount :
Surface Mount
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Test Frequency :
79.6kHz
Shielding :
No
Size / Dimension :
0.221Lx0.197W 5.61mmx5.00mm
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
IMC2220ER103J
IMC2220ER103J datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD