IL-WX-36P-HF-B-E1000E
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IL-WX-36P-HF-B-E1000E
Manufacturer
JAE Electronics
Description
CONN HEADER SMD R/A 36POS 0.8MM
Manufacturer :
JAE Electronics
Product Category :
Headers, Male Pins
Connector Type :
Header
Number of Rows :
2
Contact Type :
Male Pin
Contact Shape :
Square
Row Spacing - Mating :
0.059 (1.50mm)
Fastening Type :
Push-Pull
Insulation Color :
Black
Number of Positions Loaded :
All
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Pitch - Mating :
0.031 0.80mm
Feature :
Solder Retention
Insulation Height :
0.185 4.70mm
Termination :
Solder
Contact Length - Mating :
0.071 1.80mm
Mount :
Surface Mount
Published :
Orientation :
RIGHT ANGLE
Factory Lead Time :
14 Weeks
Number of Positions :
36
Style :
Board to Board
Series :
IL-WX
Contact Finish - Mating :
Tin
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
Current Rating (Amps) :
0.5A per Contact
Insulation Material :
Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Operating Temperature :
-40°C~85°C
IL-WX Series 2-Row Header Solder Copper Alloy Tape & Reel (TR) Surface Mount, Right Angle Tin Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled 36-Position Board to Board 0.185 4.70mm Height