IL-WX-10P-HF-HD-S-B-E1000E
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IL-WX-10P-HF-HD-S-B-E1000E
Manufacturer
JAE Electronics
Description
CONN HEADER SMD R/A 10POS 0.8MM
Manufacturer :
JAE Electronics
Product Category :
Headers, Male Pins
Connector Type :
Header
Number of Positions :
10
Pitch - Mating :
0.031 0.80mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Contact Length - Mating :
0.071 1.80mm
Orientation :
RIGHT ANGLE
Contact Shape :
Square
Contact Material :
COPPER ALLOY
Style :
Board to Board
Published :
Insulation Color :
Black
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Contact Finish - Mating :
Tin
Series :
IL-WX
Number of Positions Loaded :
All
Insulation Height :
0.185 4.70mm
Factory Lead Time :
14 Weeks
Row Spacing - Mating :
0.059 (1.50mm)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Rows :
2
Feature :
Solder Retention
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Type :
Male Pin
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
Mount :
Surface Mount
Current Rating (Amps) :
0.5A per Contact
Insulation Material :
Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
Fastening Type :
Push-Pull
Termination :
Solder
IL-WX Series 2-Row Header Solder Copper Alloy Tape & Reel (TR) Surface Mount, Right Angle Tin Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled 10-Position Board to Board 0.185 4.70mm Height