IL-WX-20PB-VF-B-E1000E
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IL-WX-20PB-VF-B-E1000E
Manufacturer
JAE Electronics
Description
CONN HEADER SMD 20POS 0.8MM
Manufacturer :
JAE Electronics
Product Category :
Headers, Male Pins
Number of Positions :
20
Contact Length - Mating :
0.071 1.80mm
Row Spacing - Mating :
0.059 (1.50mm)
Mount :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Fastening Type :
Push-Pull
Insulation Color :
Black
Contact Finish - Mating :
Tin
Contact Material :
Brass
Contact Type :
Male Pin
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Feature :
Board Guide, Solder Retention
Contact Shape :
Square
Mounting Type :
Surface Mount
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Rows :
2
Insulation Height :
0.144 3.66mm
Insulation Material :
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Style :
Board to Board
Current Rating (Amps) :
0.5A per Contact
Factory Lead Time :
14 Weeks
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Connector Type :
Header
Series :
IL-WX
Number of Positions Loaded :
All
Termination :
Solder
Pitch - Mating :
0.031 0.80mm
IL-WX Series 2-Row Header Solder Brass Tape & Reel (TR) Surface Mount Tin Polyphenylene Sulfide (PPS) 20-Position Board to Board 0.144 3.66mm Height