IL-WX-14PB-VF-A1-B
Mfr.Part #
IL-WX-14PB-VF-A1-B
Description
CONN HEADER SMD 14POS 0.8MM
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Number of Positions :
14
Applications :
GENERAL PURPOSE
Feature :
Board Guide
Contact Material :
COPPER ALLOY
Current Rating (Amps) :
0.5A
Pitch - Mating :
0.031 0.80mm
Insulation Material :
Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Insulation Height :
0.144 3.66mm
Male Pin
Stack Height (Mating) :
4.5mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Row Spacing - Mating :
0.059 (1.50mm)
Contact Length - Mating :
0.071 1.80mm
Fastening Type :
Push-Pull
IL-WX Series 2-Row Header Solder Copper Alloy Tape & Reel (TR) Surface Mount Tin Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled 14-Position Board to Board 0.144 3.66mm Height