IHD1NA561L
Mfr.Part #
IHD1NA561L
Description
FIXED IND 560UH 470MA 1.14OHM TH
Fixed Inductors
Published :
Size / Dimension :
0.270Diax0.700L 6.85mmx17.78mm
Max Operating Temperature :
125°C
Packaging :
Tape and Reel
DC Resistance (DCR) :
1.14Ohm Max
Inductance Frequency - Test :
1kHz
Current - Saturation :
310mA
Max DC Current :
470mA
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Current Rating (Amps) :
470mA
Tolerance :
±15%
Factory Lead Time :
14 Weeks
Inductance :
560μH
Min Operating Temperature :
-55°C
Length :
17.78mm
Datasheets
IHD1NA561L
IHD1NA561L datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD