IHD1BH122L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IHD1BH122L
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 1.2MH 310MA 2.55OHM TH
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Fixed Inductors
Current - Saturation :
210mA
Type :
Wirewound
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Lead/Base Style :
Axial
Mounting Type :
Through Hole
Inductance :
1.2mH
Radiation Hardening :
No
Max Operating Temperature :
125°C
Length :
17.78mm
Size / Dimension :
0.270Diax0.700L 6.85mmx17.78mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Current Rating (Amps) :
310mA
Packaging :
Bulk
Min Operating Temperature :
-55°C
Supplier Device Package :
Factory Lead Time :
19 Weeks
Inductance Frequency - Test :
1kHz
Max DC Current :
310mA
Series :
IHD
Shielding :
Unshielded
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Package / Case :
Tolerance :
±15%
DC Resistance (DCR) :
2.55Ohm Max
Material - Core :
Ferrite
Datasheets
IHD1BH122L
IHD1BH122L datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD