IHD1ER5R6L
Mfr.Part #
IHD1ER5R6L
Description
FIXED IND 5.6UH 3.2A 24 MOHM TH
Length :
17.78mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Inductance :
5.6μH
Max DC Current :
3.2A
Size / Dimension :
0.270Diax0.700L 6.85mmx17.78mm
Inductance Frequency - Test :
1kHz
Max Operating Temperature :
125°C
Tolerance :
±15%
Current Rating (Amps) :
3.2A
Published :
DC Resistance (DCR) :
24mOhm Max
Current - Saturation :
3A
Radiation Hardening :
Min Operating Temperature :
-55°C
Package / Case :
Datasheets
IHD1ER5R6L
Vishay / Dale IHD1ER5R6L
IHD1ER5R6L datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD