IHD1ER270L
Mfr.Part #
IHD1ER270L
Description
FIXED IND 27UH 1.9A 70 MOHM TH
ROHS3 Compliant
Military Standard :
Not
Lead Free :
Lead Free
Inductance :
27μH
Shielding :
Unshielded
Mount :
Through Hole
Size / Dimension :
0.270Diax0.700L 6.85mmx17.78mm
Test Frequency :
1kHz
Current - Saturation :
1.4A
Axial
Radiation Hardening :
Inductance Frequency - Test :
1kHz
DC Resistance (DCR) :
70mOhm Max
Current Rating (Amps) :
1.9A
Max DC Current :
1.9A
Lead/Base Style :
DC Current :
1.9A
Min Operating Temperature :
-55°C
Current Rating :
4A
Length :
17.78mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±15%
Max Operating Temperature :
125°C
Datasheets
IHD1ER270L
Vishay / Dale IHD1ER270L
IHD1ER270L datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD