IHD1ER1R0L
Mfr.Part #
IHD1ER1R0L
Description
FIXED IND 1UH 5.3A 9 MOHM TH
Test Frequency :
1kHz
DC Current :
5.3A
Min Operating Temperature :
-55°C
Current - Saturation :
7A
Max DC Current :
5.3A
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Not Applicable
Length :
17.78mm
Package / Case :
Axial
Current Rating (Amps) :
5.3A
Packaging :
Tape and Reel
Supplier Device Package :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Operating Temperature :
125°C
Shielding :
Unshielded
Military Standard :
Not
Inductance :
1μH
Lead/Base Style :
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±15%
DC Resistance (DCR) :
9mOhm Max
Size / Dimension :
0.270Diax0.700L 6.85mmx17.78mm
Series :
IHD
Resistance :
9mOhm
Inductance Frequency - Test :
1kHz
Factory Lead Time :
19 Weeks
Datasheets
IHD1ER1R0L
Vishay / Dale IHD1ER1R0L
IHD1ER1R0L datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD