IHD1EB220L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IHD1EB220L
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 22UH 2.2A 50 MOHM TH
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Fixed Inductors
Number of Pins :
2
Published :
Factory Lead Time :
10 Weeks
Type :
Wirewound
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Inductance :
22μH
Terminal Finish :
Tin/Copper (Sn/Cu)
Number of Functions :
1
Package / Case :
Axial
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Self Resonant Frequency :
1kHz
Pbfree Code :
yes
REACH SVHC :
Unknown
Tolerance :
±15%
Shielding :
No
Current - Saturation :
1.5A
Test Frequency :
1kHz
JESD-609 Code :
e2
ECCN Code :
EAR99
DC Resistance (DCR) :
50mOhm Max
Shape/Size Description :
TUBULAR PACKAGE
Packaging :
Bulk
Construction :
Cylindrical
Lead Diameter :
813 μm
HTS Code :
Mount :
Axial, Through Hole
Current Rating :
2.2A
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Max DC Current :
2.2A
Height :
17.78mm
Size / Dimension :
0.270Diax0.700L 6.86mmx17.78mm
Series :
IHD
Inductance Tolerance :
15%
Mounting Type :
Through Hole
Lead Free :
Lead Free
Diameter :
6.85mm
Material - Core :
Ferrite
Inductor Application :
HIGH CURRENT INDUCTOR
Datasheets
IHD1EB220L
Vishay / Dale IHD1EB220L
IHD1EB220L datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD