IHD1EB180L
Mfr.Part #
IHD1EB180L
Package / Case
Axial
Description
FIXED IND 18UH 2.4A 44 MOHM TH
Fixed Inductors
Resistance :
44mOhm
Published :
Current Rating (Amps) :
2.4A
Shielding :
Unshielded
Current Rating :
2.4A
Package / Case :
Axial
Length :
17.78mm
Tolerance :
±15%
Material - Core :
Ferrite
Max Operating Temperature :
125°C
Inductance :
18μH
Inductance Tolerance :
15%
Mounting Type :
Through Hole
Lead/Base Style :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Current - Saturation :
1.7A
Type :
Wirewound
Number of Pins :
2
Inductance Frequency - Test :
1kHz
Series :
IHD
DC Resistance (DCR) :
44mOhm Max
Min Operating Temperature :
-55°C
Size / Dimension :
0.270Diax0.700L 6.85mmx17.78mm
Supplier Device Package :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max DC Current :
2.4A
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
IHD1EB180L
Vishay / Dale IHD1EB180L
IHD1EB180L datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD