IHD1BH820L
Mfr.Part #
IHD1BH820L
Description
FIXED IND 82UH 1.3A 152 MOHM TH
Length :
17.78mm
Max Operating Temperature :
125°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Termination :
Wirewound
Published :
Max DC Current :
1.3A
Inductance Frequency - Test :
1kHz
Current Rating (Amps) :
1.3A
Current Rating :
1.3A
Min Operating Temperature :
-55°C
Number of Pins :
2
DC Resistance (DCR) :
152mOhm Max
Tolerance :
±15%
Current - Saturation :
800mA
Packaging :
Bulk
Inductance :
82μH
Size / Dimension :
0.270Diax0.700L 6.85mmx17.78mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
IHD1BH820L
IHD1BH820L datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD