IHD1BH470L
Mfr.Part #
IHD1BH470L
Package / Case
Axial
Description
FIXED IND 47UH 1.6A 104 MOHM TH
Stock
251
In Stock :
251
Wirewound
Test Frequency :
1kHz
Max Operating Temperature :
125°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
Axial
Material - Core :
Ferrite
Lead/Base Style :
Radiation Hardening :
No
Packaging :
Bulk
Supplier Device Package :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Max DC Current :
1.6A
Inductance :
47μH
Size / Dimension :
0.270Diax0.700L 6.85mmx17.78mm
Lead Diameter :
813 μm
Min Operating Temperature :
-55°C
Shielding :
Unshielded
Termination :
Current Rating (Amps) :
1.6A
Current - Saturation :
1.1A
DC Resistance (DCR) :
104mOhm Max
Length :
17.78mm
Series :
IHD
Tolerance :
±15%
Inductance Frequency - Test :
1kHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Datasheets
IHD1BH470L
IHD1BH470L datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD