IHB6EB390K
Mfr.Part #
IHB6EB390K
Description
FIXED IND 39UH 25.1A 6 MOHM TH
Max DC Current :
35A
Current Rating (Amps) :
25.1A
Packaging :
Bulk
Not Applicable
Max Operating Temperature :
130°C
Tolerance :
±10%
Series :
IHB
Lead/Base Style :
Radial
Operating Temperature :
-55°C~130°C
Inductance :
39μH
Inductance Frequency - Test :
1kHz
Height Seated (Max) :
1.500 38.10mm
DC Resistance (DCR) :
6mOhm Max
Factory Lead Time :
18 Weeks
Radiation Hardening :
No
Min Operating Temperature :
-55°C
Size / Dimension :
2.000Dia 50.80mm
Height :
38.1mm
Datasheets
IHB6EB390K
IHB6EB390K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD