IHB6BV121K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IHB6BV121K
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 120UH 15.9A 15 MOHM TH
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Fixed Inductors
Tolerance :
±10%
Factory Lead Time :
18 Weeks
Type :
Wirewound
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shielding :
Unshielded
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-55°C~130°C
Package / Case :
Radial, Vertical Cylinder
Size / Dimension :
2.000Dia 50.80mm
Height Seated (Max) :
1.500 38.10mm
Mounting Type :
Through Hole
Max DC Current :
27A
Height :
38.1mm
Inductance Frequency - Test :
1kHz
Current Rating (Amps) :
15.9A
Lead/Base Style :
Radial
Min Operating Temperature :
-55°C
Inductance :
120μH
Series :
IHB
Max Operating Temperature :
130°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Published :
DC Resistance (DCR) :
15mOhm Max
Datasheets
IHB6BV121K
IHB6BV121K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD