IHB6BV273K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IHB6BV273K
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 27MH 1A 3.71 OHM TH
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Fixed Inductors
Size / Dimension :
2.000Dia 50.80mm
Package / Case :
Radial, Vertical Cylinder
Packaging :
Bulk
Shielding :
Unshielded
Inductance :
27mH
Height :
38.1mm
Mounting Type :
Through Hole
Tolerance :
±10%
Min Operating Temperature :
-55°C
Radiation Hardening :
No
Inductance Frequency - Test :
1kHz
Lead/Base Style :
Radial
Type :
Wirewound
Current Rating (Amps) :
1A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Series :
IHB
Max DC Current :
1.7A
Max Operating Temperature :
130°C
Height Seated (Max) :
1.500 38.10mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
DC Resistance (DCR) :
3.71Ohm Max
Factory Lead Time :
18 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~130°C
Datasheets
IHB6BV273K
IHB6BV273K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD