IGW30N100TFKSA1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IGW30N100TFKSA1
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
TO-247-3
Datasheet
Download
Description
IGBT 1000V 60A 412W TO247-3
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Transistors - IGBTs - Single
Mount :
Through Hole
Lead Free :
Lead Free
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
3
Pin Count :
3
Td (on/off) @ 25°C :
33ns/535ns
JEDEC-95 Code :
TO-247AD
Max Power Dissipation :
412W
Input Type :
Standard
Test Condition :
600V, 30A, 16 Ω, 15V
Pbfree Code :
yes
Polarity/Channel Type :
N-Channel
Turn Off Time-Nom (toff) :
569 ns
Package / Case :
TO-247-3
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
1.9V @ 15V, 30A
JESD-609 Code :
e3
Qualification Status :
Not Qualified
Current - Collector Pulsed (Icm) :
90A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
1000V
Published :
Turn On Time :
54 ns
Factory Lead Time :
14 Weeks
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Gate Charge :
217nC
Collector Emitter Voltage (VCEO) :
1.9V
Transistor Element Material :
SILICON
Number of Elements :
1
Number of Pins :
Packaging :
Tube
Mounting Type :
Through Hole
ECCN Code :
EAR99
Series :
TrenchStop®
Element Configuration :
Single
Collector Emitter Breakdown Voltage :
1kV
Power - Max :
412W
RoHS Status :
RoHS Compliant
IGBT Type :
Trench Field Stop
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Switching Energy :
3.8mJ
Max Collector Current :
60A
Transistor Application :
POWER CONTROL
Datasheets
IGW30N100TFKSA1
Infineon Technologies IGW30N100TFKSA1
IGW30N100TFKSA1                      Description
IGW30N100TFKSA1                      Features
·Trench   Stop and Field   stop technology for 1000 V applications offers: