HVR2500007503FR500
Mfr.Part #
HVR2500007503FR500
Description
RES 750K OHM 1/4W 1% AXIAL
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Tolerance :
±1%
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Resistance :
750kOhm
Wire
Surface Mount :
No
Lead Diameter :
0.58 mm
Packing Method :
TR
yes
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.098Diax0.256L 2.50mmx6.50mm
Working Voltage :
1600V
Reach Compliance Code :
Unknown
Max Power Dissipation :
250mW