HVR2500001963FR500
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
HVR2500001963FR500
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 196K OHM 1/4W 1% AXIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Through Hole Resistors
Number of Terminations :
2
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Package / Case :
Axial
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Working Voltage :
1600V
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Published :
Composition :
Metal Film
Max Power Dissipation :
250mW
ECCN Code :
EAR99
Feature :
Flame Retardant Coating, High Voltage, Pulse Withstanding, Safety
Construction :
Cylindrical
Additional Feature :
FLAME PROOF, RATED AC VOLTAGE (V): 1150
Size / Dimension :
0.098Diax0.256L 2.50mmx6.50mm
Tolerance :
±1%
Resistance :
196kOhm
Terminal Shape :
Wire
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C