HTSW-113-26-G-D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
HTSW-113-26-G-D
Manufacturer
Samtec, Inc.
Description
CONN HEADER VERT 26POS 2.54MM
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Product Category :
Headers, Male Pins
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Connector Type :
Header
Contact Finish - Mating :
Gold
Number of Rows :
2
Gender :
Male
Filter Feature :
No
Insulation Color :
Natural
Contact Length - Post :
0.126 3.20mm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Body Breadth :
0.198 inch
Mount :
Through Hole
Contact Finish Thickness - Mating :
10.0μin 0.25μm
Number of Positions :
26
Contact Type :
Male Pin
Termination :
Solder
MIL Conformance :
No
Current Rating (Amps) :
Varies by WireGAuge
Factory Lead Time :
3 Weeks
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Fastening Type :
Push-Pull
Shrouding :
Unshrouded
Series :
HTSW
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
Number of Conductors :
ONE
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Number of Positions Loaded :
All
JESD-609 Code :
e4
Additional Feature :
E.L.P.
UL Flammability Code :
94V-0
IEC Conformance :
Pbfree Code :
yes
Reliability :
COMMERCIAL
Contact Shape :
Square
Option :
GENERAL PURPOSE
Body Length or Diameter :
1.3 inch
DIN Conformance :
Published :
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Insulation Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Packaging :
Bulk
Contact Material :
Phosphor Bronze
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Mounting Type :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Body Depth :
0.1 inch
Overall Contact Length :
0.456 11.58mm
Mixed Contacts :
REACH SVHC :
No SVHC
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Contact Finish Thickness - Post :
3.00μin 0.076μm
Lead Pitch :
2.54mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mating Contact Pitch :
0.1 inch
Style :
Board to Board or Cable
Number Of PCB Rows :
2
Datasheets
HTSW-113-26-G-D
HTSW Series 2-Row Header Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole Gold Liquid Crystal Polymer (LCP) 26-Position Board to Board or Cable 0.100 2.54mm Height