HPCR0805-U-1R50FT
Mfr.Part #
HPCR0805-U-1R50FT
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Description
RES 1.5 OHM 1% 1/3W 0805
Size / Dimension :
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Supplier Device Package :
Tolerance :
±1%
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Height - Seated (Max) :
0.023" (0.60mm)
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Power (Watts) :
0.333W, 1/3W
Resistance :
1.5 Ohms
Datasheets
HPCR0805-U-1R50FT
Venkel LTD HPCR0805-U-1R50FT
HPCR Series, Thick Film, 1.5 Ohms, 0.333W, 1/3W, ±1%, -55°C ~ 155°C