HPCR0402-R-1001FT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
HPCR0402-R-1001FT
Manufacturer
Venkel LTD
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 1K OHM 1% 1/8W 0402
Manufacturer :
Venkel LTD
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Series :
HPCR
Supplier Device Package :
0402
Power (Watts) :
0.125W, 1/8W
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Failure Rate :
Height - Seated (Max) :
0.016" (0.40mm)
Composition :
Thick Film
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Product Status :
Active
Package :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.040" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance :
±1%
Ratings :
Number of Terminations :
2
Resistance :
1 kOhms
Datasheets
HPCR0402-R-1001FT
Venkel LTD HPCR0402-R-1001FT
HPCR Series, Thick Film, 1 kOhms, 0.125W, 1/8W, ±1%, -55°C ~ 155°C